Video – Kako čustvene izbruhe razume sočutna vzgoja? – Janja Urbančič
Izsek seminarja je del celotnega seminarja z naslovom “Eh, ta trma”.
Video – Kako se kaže energetska izčrpanost – Lea Beznik
Izsek seminarja je del celotnega seminarja z naslovom “Energetska izčrpanost v šoli in vrtcu”.
Članek – Ko otrok odgovarja – Janja Urbančič
Mnogo staršev se sprašuje, kako odreagirati, ko otrok odgovarja. Večina staršev takrat občuti jezo in občutek, da niso spoštovani, cenjeni, zato se jim vklopi moralna tajnica. “Hej, da si ne drzneš še kdaj tako govorit z mano, jasno!?” “Kolikokrat sem …
Članek – Kaj gradi varno navezanost pri otroku – Tina Jereb
Kaj gradi VARNO NAVEZANOST pri otroku? Ena od pomembnih stvari je njegov občutek, da je s strani staršev in drugih pomembnih odraslih OBČUTEN. Da ga drugi razume in občuti v njegovem doživljanju ter da se v skladu z občutenjem njegovih …
Članek – Kaj otrok s svojim obnašanjem sporoča – Tina Jereb
Današnja tema govori o postavljanju mej. Eno glavnih načel sočutne vzgoje je, da ko se otroci obnašajo na način, ki nam ni všeč, njihovo vedenje NI PROBLEM, ampak le SPOROČILO. Otroci, sploh najmlajši, še ne znajo povedati z besedami, kaj …
Članek – Strah pred izgubo avtoritete – Tina Jereb
V tradicionalni vzgoji je prisotna miselnost, da moramo biti odrasli pri usmerjanju otrok in postavljanju mej 100-ODSTOTNO DOSLEDNI. Ker če enkrat popustimo in otroku nekaj dovolimo, je Z NAŠO AVTORITETO KONEC. V tem primeru nam bo otrok vsak hip “zrastel …
Članek – Kaj nam lahko pomaga zmanjšati pogostost upiranja pri otrocih? – Tina Jereb
Ko otroku izrečemo neko usmeritev (npr.: “Zdaj pa pospravi igrače, ker je čas, da si greš umit zobe.”) in v odgovor dobimo GLASEN in UPORNIŠKI: “Ne, ne bom!” – takrat se z otrokom lahko zelo hitro zapletemo v bitko za …
Članek – Kako naučimo otroka hvaležnosti
Danes delim z vami mnenje naše članice Jasmine Robnik Poličnik o tem kako naučimo otroka hvaležnosti: “Jaz bi začela s tem, da se mi otrokom zahvalimo, ko kaj naredijo, da smo hvaležni, da so tukaj z nami, da smo hvaležni …
Blog – Jok ni nikoli “brezvezen”
Danes poberem oba otroka iz šole. Mudi se, moram ju odpeljat k moji mami, ker greva midva z dragim na romantični vikend. (no, ko tole pišem, še kar nisva šla od doma 😀 ). Jonas pride v avto in joče. …
Blog – Zakaj ne smete puščati izjokavati svojih otrok?
Pred približno letom dni sem se začela srečevati z izgorelostjo. Preveč dela, premalo počitka, nezmožnost reči ne, finančne težave, strah pred smrtjo, itd. Vse to se je začelo, ko sem odprla s.p. Najbolj me je ubijal strah pred smrtjo. Ker …
Blog – Ali so tudi vaši otroci kdaj užaljeni?
Saj vem, nimaš me rada! Pusti me, pojdi stran! Ne maram te več! Saj vem, da me nimate radi. Raje grem kar stran. Ali pa se samo užaljeno umaknejo in se skrijejo vase. Starši v takšnih primerih ponavadi odreagiramo na …
Blog – Obdobje trme/čustvenih izbruhov
Za mnogo staršev je obdobje čustvenih izbruhov težko obdobje (predvsem zato, ker smo bili sami kot otroci ranjeni na tem področju). Nekateri starši v upanju, da zatrejo te izbruhe, uporabljajo metodo stolčka (ponavadi toliko minut sedenja, kolikor je otrok star), …
Blog – Se hitro razburiš, veliko kričiš in nasploh težko nadzoruješ svoja čustva?
Potem ti bo morda tale zapis v pomoč: Ali veš, da obstajajo PRIMARNA in SEKUNDARNA čustva? Primarno čustvo je tisto, ki se skriva globoko v nas in pod njim ni nobenega čustva več (zelo poenostavljeno)…Sekundarno čustvo pa je čustvo, ki …
Blog – Ko se s partnerjem ne strinjava
Ko partner v odnosu do otrok naredi nekaj, s čimer se ne strinjam, si včasih ne morem pomagati, da se ne vmešam in izstrelim nekaj ostrih besednih puščic ➡. Zavedam se, da to ni prav nič konstruktivno, vendar si v …
Blog – Kaj čutim o svojem otroku?
Sama pa sicer ugotavljam, da je še bolj od naših besed pomembno to, kar v resnici nekje globoko v sebi mislimo in ČUTIMO o naših otrocih. Tisto, česar se morda niti ne zavedamo, oziroma pride ven v trenutkih, ko pritisnejo …
Blog – Ali otroci izsiljujejo?
Ali otroci izsiljujejo? Velikokrat preberem, da otroci izsiljujejo. Moje mnenje glede tega pa je takšno: Izsiljevanje pomeni, da otrok načrtuje (!) zavestno, da bo nekaj dosegel s svojim vedenjem. Tega otroci ne znajo in ne zmorejo. Nimajo še dovolj razvitih …
Blog – Kako naj otroci spoznajo svojega notranjega kritika?
Dr Hazel Harrison pravi, da potrebujejo otroci pri soočanju s težavnimi nalogami kot je negativni samogovor, lahkotno in zabavno obravnavo. V ta namen uvaja pri seznanjanju s samokritičnimi mislimi pri otrocih termin “Kritični godrnjavec” (the Critical Critter) Svojega otroka ste …
Članek – Dr. Mate Gabor o otroški travmi, resničnih vzrokih za tesnobo in naši ‘nori’ kulturi
GABOR MATE je priznan strokovnjak za zasvojenosti, otroške travme ter duševno- telesno zdravje. Z novinarjem Martinom Caparrotta sta se o široki paleti tem, od tega da verjame, da večina duševnih težav izvira iz nerazrešenih travm v otroštvu, do tega, da …
Blog – Biti popolna ali resnična mama?
Včasih sem mislila, da moram biti popolna mama. Temu je sledilo tudi prepričanje, da moram biti ves čas prijazna do otroka. Tudi če sem vznemirjena, jezna, žalostna, prizadeta, razočarana… Tako sem tlačila svoje iskrene in avtentične občutke v veri, da …
Blog – Krivica!!!
A se vašim otrok tudi kdaj zdi, da ste krivični do njih v odnosu do njihovih bratov/sester? Kako reagirate takrat? Mene včasih še vedno odnese v : Joj, daj nehaj težit pa naredi xy…ali pa Ni res, da moraš ti …
Blog – Naravna in Nežna Komunikacija Izločanja
STE SE KDAJ PRAŠEVALI, KAJ SO LJUDJE UPORABLJALI PRED PLENICAMI? Elimination Communication – jaz sem to poimenovala pri nas: Naravna in Nežna Komunikacija Izločanja. Kaj je to EC – Elimination communication? Je postopek odvajanja dojenčka od plenic, v prvih mesecih, …
Blog – Katera je tista resnična bolečina, zaradi katere se vznemirimo
Spletni seminar z odlično družinsko in zakonsko terapevtko Katjo Knez Steinbuch! Govorili bova o tem, kaj je sočutno partnerstvo, kaj se dogaja na partnerski terapiji, kako zgodnja travma vpliva na partnerski odnos, kako varna oziroma ne varna navezanost vpliva na partnerski odnos in še in še. 🙂
Blog – Tole so posledice sočutnega starševstva
Spletni seminar z odlično družinsko in zakonsko terapevtko Katjo Knez Steinbuch! Govorili bova o tem, kaj je sočutno partnerstvo, kaj se dogaja na partnerski terapiji, kako zgodnja travma vpliva na partnerski odnos, kako varna oziroma ne varna navezanost vpliva na partnerski odnos in še in še. 🙂
Članek – Zakaj v sočutni vzgoji ne uporabljamo kazni?
Spletni seminar z odlično družinsko in zakonsko terapevtko Katjo Knez Steinbuch! Govorili bova o tem, kaj je sočutno partnerstvo, kaj se dogaja na partnerski terapiji, kako zgodnja travma vpliva na partnerski odnos, kako varna oziroma ne varna navezanost vpliva na partnerski odnos in še in še. 🙂